Dragan Bošković je istoričar srpske književnosti, teoretičar i pesnik. Redovni je profesor Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu. Glavni je i odgovorni urednik naučnog časopisa Nasleđe i urednik je monografske biblioteke Crvena linija (FILUM)
Rukopis Američki postvijetnamski muški identitet autorke Ljubice Vasić predstavlja deo doktorske disertacije i u potpunosti ispunjava sve standarde naučne monografije. Zasnovana na multidisplinarno i poststrukturalističkoj teorijskoj metodologiji, ona prezentuje jednu opsežnu analizu pitanja konstruisanja individualnog/kolektivnog identiteta u delima dvojice američkih dramskih pisaca, Sema Šeparda i Dejvida Rejba. Još šire, kroz diskurzivnu optiku ova dva pisca, autorka raskriva kulturološko i ideološko „smeštanje“ čoveka u široko polje političkog, kulturnog i društvenog horizonta američke nacionalne istorije u godinama posle rata u Vijetnamu.
Monografija Ljubice Vasić strukturirana je u niz poglavlja koja jedno za drugim produbljuju predmet, profilišu kritičku poziciju autorke i usložnjavaju građu. Od teorijske elaboracije postvijetnamoskog diskursa i ideoloških aspekata društvene „mitologije“, autorka nam predstavlja kontruktivne koordinate američkog socijalnog miljea. A ovo kulturološko preispitivanje odnosa ideologije i identiteta usmereno je, dakle, ka rekonstrukciji diskurzivnog, političkog i istorijskog miljea ovog specifičnog razdoblja u američkoj istoriji. Ideološkim tkanjem svakodnevice Amerike toga doba, a kroz komparativnu analizu dramskog stvaralaštva Sema Šeparda i Dejvida Rejba, ova monografija je usmerena i ka kontroverznim temama kao što su nasilje (u porodici i društvu), rasni sukobi, i tzv. postvijetnamski sindrom. Autorka posvećuje pažnju osnovama američke ideologije koje se mogu pronaći u doktrini Manifest Destiny, a koja je, kao dominatna, ugrađena u same temelje američke nacije, čije mnogobrojne manifestacije su bile vidljive u ratu u Vijetnamu. Interpretativno izazovna, monografija Američki postvijetnamski muški identitet iznova potvrđuje upletenost proizvodnje identiteta u mrežu politike, moći, ekonomije, istorije, prezentujući nam još jedno naličje američkog obećanja pravde i sloboda.
Usredsređenost ka demistifikaciji američkog globalizacijskog modela, a zasnovana na delikatno izvedenom književno-komparativnom istraživanju, ova monorafija je i istorijski i kulturološki i naučno provakativna. A njena aktuelnost se, ponavljamo, zasniva na razobličavanju ideološke matrice. Kompoziciono, metodološki i sadržinski jasno oblikovana, teorijski podsticajna za buduća istraživanja na navedenom polju istraživanja, monografija Ljubice Vasić potvrđuje stručnost i posvećenost njene autorke. Zato je, dajući pozitivnu recenziju, u ovom obliku i bez ikakvih sugestija za izmene ili dopune, sa zadovoljstvom preporučujem za publikovanje.
3 komentari
Interesantna i kreativna vizija sadašnjosti i budućnosti. Bilo bi lepo da se vidimo i artikulišemo mogućnosti potencijal vremena koje dolazi. Mislim da će neke moje ideje i sugestije pokrenuti novu dimenziju tvojih vizija i konkretnih realizacija.
Pozdrav od Neše.
Postovani,
Hvala Vam sto ste procitali clanak. Bilo bi mi drago da cujem Vase misljenje dalje. Pozdrav, Ljubica
Hvala najlepse. Srdacan pozdrav, Ljubica